Nowe modele strunociągów dla bardziej otwartego dźwięku
Artykuł tłumaczony z magazynu muzycznego The Strad Magazine.
Każdy lutnik powie, że długość struny za podstawkiem powinna wynosić 1/6 długości menzury struny drgającej. Według szwajcarskiego wiolonczelisty Thomasa Demenga założyciela DemengaSound - nie do końca ma to przełożenie w rzeczywistości do idealnego stroju.
Nowy strunociąg wiolonczelowy zbudowany został by stroić instrument za podstawkiem (bez użycia mikrostroików) dla większej odzywalności i walorów akustycznych. Po założeniu strunociągu, należy tak przesunąć bloczki umiejscowione w strunociągu przesuwając je góra-dół by uzyskać między strunami kwinty czyste. Rezultatem tego będą one oktawami dla następnej niższej struny – struna A będzie brzmieć jak D za podstawkiem, struna D jak G za podstawkiem itd.
Ręcznie tworzone strunociągi produkowane są we współpracy ze szwajcarskim lutnikiem Andreasem Hochuli. Wykonywane są z palisandru jak również na indywidulane zamówienie z innych materiałów. ‘Najważniejszym w naszej firmie jest to, że nie wykorzystujemy materiałów syntetycznych co jest istotne dla naszej planety’ mówi Demenga. Palisander wybrany został z uwagi na jego lekką wagę. Waga strunociągów rozciąga się pomiędzy 40-60 gramów, w porównaniu z palisandrem ważącym jedynie 28 gramów. Rozwiązanie to jest bardziej interesujące dla muzyków – im mniej materiału tym dźwięk jest jaśniejszy i przejrzysty. Strunociągi dostępne w stylu Angielskim oraz Francuskim.
W związku z tym, że standardowe mikrostroiki nie pasują do strunociągów Demenga, stworzone zostały tzw. Planetarne kołki z mimośrodem posiadające taką samą precyzję w strojeniu, co mikrostroiki. Kołki dostępne są w trzech różnych średnicach: 12mm, 13mm oraz 14mm zarówno w hebanie jak i palisandrze.
Rekomendowanym jest by strunociąg oraz kołki dostosowywane i zakładane były przez profesjonalnego lutnika.
Źródła:
https://www.thestrad.com/for-subscribers/products-april-2023-demengasound-cello-tailpiece/16204.article
https://demenga-sound.ch/en/